top of page

Bučina a pramen Vltavy

pramen-vltavy-2.jpeg
Prameny Vltavy patří k nejnavštěvovanějším místům na Šumavě. Leží při jihovýchodním úpatí Černé hory (1.315 m) nedaleko státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Pramen, který zde vytéká, je považován za nejzazší prameniště naší nejdelší řeky - Vltavy. Potůček je od pramene až k Borové Ladě nazýván Černý potok, dále již nese označení Teplá Vltava.
 

Již v období před 2. světovou válkou bylo místo hojně navštěvováno turisty a stávala zde i turistická chata, postavená v roce 1922. Za války sem byl umístěn pracovní tábor důstojníků sovětské armády. Dnes je prameniště upraveno pro veřejnost a o zdejší přírodě a historii informují přehledné informační tabule.
 

Jak se k pramenům dostanete

Přístup k pramenům Vltavy je možný po trase modré značky z obce Kvilda (asi 6 km). Těsně před cílem vede značka starým smrkovým porostem pralesního charakteru. Od pramene je možné pokračovat po červené značce (asi 4 km) k rezervaci Bučina, u níž byl vybudován hraniční přechod do SRN (pro pěší a cyklisty). Zpět do Kvildy se mohou návštěvníci vrátit z Bučiny po trase zelené značky. Přístup k pramenům umožňuje i trasa červené značky z Modravy (asi 12 km) nebo ze Strážného (18 km). Místo je dnes součástí I. zóny Národního parku Šumava a je chráněno statutem přírodní památky.
 

Doporučujeme

Krásný okruh pro horská kola ( nebo v zimě běžky) Kvilda - prameny Vltavy - Bučina - (Knížecí Pláně) - Kvilda. Navštívíte nádhernou původní přírodu centrální Šumavy, z Bučiny možná uvidíte Alpy a na Knížecích Pláních se v hospůdce pod velkými stromy můžete posadit a občerstvit.
 

Bučina, Knížecí pláně

V minulosti zde stály rozsáhlé vesnice, jejichž existenci dnes dokazují jen skupinky starých ovocných stromů. Z Bučiny uvidíte za pěkného počasí vzdálené Alpy. Uprostřed rozlehlých Knížecích Plání stojí starý hřbitůvek, ke kterému přicházejí lidé z obou stran hranice, aby uctili památku předků. Nejlepším výchozím místem jsou Borová Lada, případně Kvilda.
 

Náš tip

Cesta z Borových Lad na Knížecí Pláně je vhodná i pro malé děti na kole - stoupání je jen velmi mírné a na silničku nesmějí auta. Jako cíl si můžete dát občerstvení v boudě na Knížecích Pláních nebo stádo oveček tamtéž.

GPS souřadnice

Kvilda: 49°1'1.169"N, 13°34'53.198"E
Borová Lada: 48°59'23.184"N, 13°39'33.284"E
Prameny Vltavy: 48°58'30.492"N 13°33'43.753"E
Bučina a Knížecí Pláně: 48°58'1.416"N 13°35'35.628"E

bottom of page