top of page

Hrad Velhartice

velhartice-hrad-2.jpeg
Zřícenina hradu leží nad obcí Velhartice, což je pohorské městečko (615 m n. m.),  16 km severozápadně od Sušice ve Velhartické vrchovině, na svahu nad Ostružnou. V okolí byla při Ostružné rýžoviště zlata.Výlet na hrad Velhartice doporučujeme spojit s vycházkou do nádherné přírody v okolí Kochánova a Hadího vrchu.

 

Prohlídkové okruhy

Okruh hrad

Prohlídka zříceniny hradu - Rajského paláce s vyhlídkou z mostu, obranné věže Putny, hradní cisterny a sklepů. Tento prohlídkový okruh Vám nabízí nahléd do středověkého života prostředníctvím šachové hry podle Tomáše Štítného ze Štítného.

Okruh zámek

Prohlídka zámeckých renesančních interiérů, kde se dozvíte, jak se bavili lidé na venkovském šlechtickém sídle, jak trávili svůj čas a také něco o hrách, které se v tomto období hrály.

Volná prohlídka

Každého návštěvníka jistě upoutá impozantní dvouštítová budova bývalého hradního pivovaru (příležitostně využívaná k různým interaktivním expozicím či výstavám), zbytky vinopalny, hradební okruh spodního nádvoří i zadního parkánu či vyhlídka do nádherného údolíčka říčky Ostružné obtékající hrad (údolíčko hodnoceno jako jedno z nejhodnotnějších v oblasti Šumavy - z větší části chráněno rezervací). Rozhodně nepřehlédnete několik her rozmístěných volně po areálu, které Vás (či Vaše děti) budou lákat nejen svým ztvárněním, ale i možností si je zahrát.


Otevírací doba

červen:  úterý - neděle 9:00 - 18:00 hod
červenec:  úterý - neděle 9:00 - 18:00 hod
srpen: úterý - neděle 9:00 - 18:00 hod
září:  úterý - neděle 9:00 - 17:00 hod
Pondělí: ZAVŘENO


Cestou zpět doporučujeme navštívit ve Vojeticích Hospůdku u Štěpána -  (Vojetice, GPS: 49°13'10.309"N, 13°26'10.898"E) , kterou možná znáte z televizního pořadu „Ano šéfe!“

Specializací zdejší kuchyně jsou steaky z hovězího masa plemene Charolais, které pochází z vlastního ekologického chovu. Na jídelníčku ale nechybí ani kuřecí a vepřové maso, čerství pstruzi na bylinkách z Annínských sádek a také jehněčí kýta.
Telefonické rezervace: 376 588 196, otevřeno je denně (kromě pondělí!) od 11 do 22 hodin (v sobotu a v neděli až do 23 hodin)

bottom of page