top of page

Rozhledna Javorník

Javornik_Klostermannova_rozhledna_30.webp
V blízkosti šumavské obce Stachy (asi 6 km severně) vystupuje nad stejnojmennou obcí, rozložený nad otevřenými lukami Javornické hornatiny, vrch Javorník (1.089 m).

Na vrcholu Javorníku stojí rozhledna v podobě symbolické obranné věže postavená již v roce 1938, na níž byla v roce 2003 vybudována nástavba. Kruhový výhled umožňuje na jihozápad pohled na šumavský hřeben s Pancířem, dvouvrcholovým Ostrým, Velkým Javorem a Roklanem. Jižním směrem se otevírá výhled na Stašsko a Churáňov, severovýchodně je vidět Libín nad Prachaticemi a část Českobudějovické pánve. Přímo z vesničky Javorník je překrásný výhled na hory Boubín a Bobík.
Na severovýchodním svahu Javorníka se rozkládá kamenné moře. V obci se nachází několik horských roubených stavení, v parčíku pomník šumavského spisovatele Karla Klostermanna a na svahu nad obcí rotundová kaplička svatého Antonína Paduánského z roku 1939.Na vrchu u rozhledny Javorník začíná stejnojmenná okružní naučná stezka vedoucí také přes sousední vrch Královský kámen.

 

Náš tip na cyklistický výlet na Javorník

Trasa Kašperské Hory - Javorník - Nicov - Kašperské Hory (23,63 km); pro zdatnější cyklisty!
Z centra Kašperských Hor kolem školy po zelené a následně červené cyklotrase přes bývalý Ždánov. Doporučujeme pěšky udělat odbočku ke kapli Sv. Jana, v minulosti místa údajného setkávání pašeráků cukerínu z Bavor. V Javorníku se pokocháme výhledy ze samotné obce, rozhledny i rotundy. Vracíme se zpočátku stejnou cestou až k rozcestníku Krankoty.  Odtud sjedeme do Nicova (pozdně románský kostel sv. Martina, barokní fara, roubenky), překřížíme silnici Kašperské Hory – Stachy. Po modré Klostermannově cestě stoupáme na rozcestí Pod Milovským vrchem, při následném klesání se kocháme vyhlídkovou krajinou až nás cesta zavede do Amálina údolí k Zlatému potoku. Zde načerpáme síly  na závěrečný výstup do Kašperských Hor


Zajímavostí je, že po odtržení Sudet od Československa v roce 1939 probíhala těsně za rozhlednou hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a Javorník se tak stal nejvyšší horou Čech. 

bottom of page